Jonoista hoitoon ja ikäihmisille seniorineuvolat
Korulauseiden sijaan tarvitsemme nyt tekoja. Hoitajapulaan tarvitaan lääkkeeksi koulutuksen aloituspaikkoja, työntekijöitä ulkomailta sekä parempaa johtamista ja työehtoja, jotta hoiva- ja hoitotehtävissä jo tällä hetkellä olevat pysyvät alalla.
Kun lääkäriaikoja ei ole, on apu saatava hyödyntämällä palveluseteleitä ja suurempia Kela-korvauksia. Paljon palveluita käyttäville tarvitaan tuttu omalääkäri ja kotona asuville ikäihmisille omahoitaja.
Raahen esimerkin mukaisesti tarvitaan seniorineuvoloita vanhuuseläkkeelle jääville noin 65-68 -vuotiaille. Myös omaishoitajista on pidettävä huolta. He ovat usein hiljaisia puurtajia, jotka eivät tee numeroa itsestään. Myös he tarvitsevat vapaita ja riittävän taloudellisen tuen. Tällä hetkellä asiassa on merkittäviä puutteita.
On aivan selvää, että Suomen kaltaisessa maassa jokaisella on oikeus hyvään hoitoon, kun sitä tarvitaan. Inhimillisyys ja hyvä laatu ovat palveluiden ohjenuora.
Hyvä elämä merkitsee jokaiselle hiukan eri asiaa, mutta turvallisuuden ja riittävän toimeentulon lisäksi siihen kuuluu mahdollisuus toteuttaa itseään ja unelmiaan monipuolisesti.
Elämän ei pitäisi olla kenellekään pelkkää puurtamista. Aikaa pitää olla myös palautumiseen, lepoon ja ihmissuhteisiin. Puhdas luonto, liikunta ja kulttuurin koko kirjo luovat hyvinvointia. Kestävän kehityksen periaatteisiin kuuluu sosiaalinen ja kulttuurinen ulottuvuus taloudellisen ja ekologisen rinnalle.