Poliisin valtuuksia halutaan kasvattaa – ”Toivottavasti myös oppositio näkee tarpeen”

Oikeusministeriön työryhmä esittää muutoksia rikostiedusteluun.

Oikeusministeriön asettama työryhmä esittää Helsingin Sanomienäkemän muistion mukaan perustuslakiin muutosta, joka antaisi poliisille mahdollisuuden käyttää salaisia tiedonhankintakeinoja pelkän vakavan rikosuhan perusteella.

– Maailma on muuttunut, ja siksi myös perustuslakia on muutettava, sanoo kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma viestipalvelu X:ssä.

Työryhmän esitys liittyy hallitusohjelman kirjaukseen, jonka mukaan poliisitoimintaa ja sisäisen turvallisuuden suojaamista vahvistetaan valmistelemalla ja ottamalla käyttöön rikostiedustelun mahdollistava lainsäädäntö. Hallitusohjelmassa myös todetaan, että sisäisen turvallisuuden suojaamiseksi otetaan käyttöön uusi rikostiedustelusääntely, joka mahdollistaa nykyistä tehokkaamman puuttumisen uhkaperusteisesti muun muassa vakavaan jengi- ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen.

Keskiössä on perustuslain 10. pykälä, jonka mukaan jokaisen yksityiselämä, kunnia ja kotirauha on turvattu. Lain mukaan myös kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus on loukkaamaton.

Valtioneuvosto asetti maaliskuussa parlamentaarisen ohjausryhmän tukemaan oikeusministeriön työryhmää, joka valmistelee perustuslain kotirauhan suojaa ja luottamuksellisen viestin salaisuutta koskevien lainkohtien muutoksia. Ohjausryhmän puheenjohtajana toimii eduskunnan perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestman (kok.) ja varapuheenjohtajana perustuslakivaliokunnan jäsen Onni Rostila (ps.).

Pia Kauma kommentoi X:ssä HS:n uutista, jonka mukaan vihreät ja vasemmistoliitto vastustavat ohjausryhmässä perustuslain muuttamista poliisin valtuuksien laajentamista. Vihreät pelkäävät, että muutos voi luoda avoimen shekin syvälle perusoikeuksiin puuttuvaan valvontaan. Vasemmistoliitosta varoitetaan, että suunnitelmissa on poliisivaltion elementtejä.

Kauma muistuttaa, miksi muutos on tärkeä.

– Hybridiuhkien ja järjestäytyneen rikollisuuden torjumiseksi poliisin valtuuksia on laajennettava. Toivottavasti myös oppositio näkee muutostarpeen. Massavalvontaan ei tietenkään olla menossa, hän kertoo.

Ohjausryhmää johtava Heikki Vestman kertoo HS:lle, että pykäläluonnoksen perusteluissa soveltamisala on rajattu järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Poliisille ei siis anneta pääsyä jokaisen kansalaisen puhelimeen.

– Siellä on myös todettu, että rikostiedustelutoimivaltuuksista tulee säätää lailla täsmällisesti ja tarkkarajaisesti. Tyypillinen tilanne olisi rikostiedustelun kohdistaminen sellaisiin henkilöihin, joiden tiedetään toimivan osana organisoitunutta rikollista toimintaa, hän kertoo HS:lle.

 

Juttu julkaistu alun perin Verkkouutisissa.

Jaa tämä artikkeli somessa:
TwitterFacebookLinkedIn