Kokoomuksen eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pia Kauma kertoo haluavansa palauttaa tietyin ehdoin työttömyysturvan suojaosan.
Suojaosa tarkoittaa sitä, että aiemmin työtön sai tienata 300 euroa ennen kuin se alkoi vaikuttaa työttömyysturvan tasoon. Orpon (kok) hallitus poisti suojaosan huhtikuussa 2024.
– Työttömyysturvan 300 e suojaosa poistettiin, koska siitä oli tullut joillekin kannustinloukku. Se oli myös säästötoimi. Suojaosa kannattaisi palauttaa tietyin ehdoin. Joko niin, että se olisi esimerkiksi vuoden ajan määräaikainen tai niin, että se sidottaisiin taloussuhdanteeseen, Kauma kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Kauman mukaan määräaikaisena työttömyysturvan suojaosa estäisi sen, ettei siitä tulisi pidempiaikaista kannustinloukkua hakea kokoaikaista työtä.
– Taloussuhdanteeseen sidottuna se taas ottaisi huomioon tilanteen, jossa kokoaikaista työtä ei ole tarpeeksi tarjolla. Näitä kannattaisi harkita, Kauma kirjoittaa.
”Tekee elämästä epävarmempaa”
Kauma kertoo olleensa jo pitkään työttömyysturvan suojaosan kannattaja.
– Mutta siinä on myös ongelmansa. Ei ole esimerkiksi hyvä, että työttömyyspäivärahasta tulee eräänlainen perustulo, jonka päälle tehdään vain vähän töitä. Se on kallis ratkaisu yhteiskunnalle, eikä ole hyvä työttömällekään, hän katsoo.
Kauma anoo ymmärtävänsä hyvin työttömän näkökulman.
– Laskut pitää maksaa. Ja vaikka palkan osittain sovittelu työttömyysturvan päälle on nytkin mahdollista, se tekee elämästä epävarmaa. Vähäinenkin työ voi viivästyttää rahan saamista. Ja joka tapauksessa se lisää turhaa byrokratiaa, Kauma kirjoittaa.
Kauma on jakanut kirjoitukseensa Helsingin Sanomissa julkaistun mielipidekirjoituksen, jonka otsikko on ”Työttömän kannattaa lähinnä makoilla sängyssä”. Kirjoituksessa työttömäksi jäänyt 61-vuotias kertoo, ettei usko saavansa kokoaikaista työtä ikänsä vuoksi, eikä osa-aikatyö tai keikkailu kaupan kassalla ole hänelle taloudellisesti järkevä vaihtoehto.
– Koska osa-aikaisesta palkkatyöstä rangaistaan työttömyyskorvauksen alentamisella, en todennäköisesti tee neljään seuraavaan vuoteen paljon mitään, kirjoittaja kertoi.
Oppositiopuolueista SDP, keskusta, vasemmistoliitto ja vihreät ajavat myös työttömyysturvan suojaosan palauttamista.
Juttu julkaistu alun perin Iltalehdessä.