Kirjoittaja on ilahtunut siitä, että Espoo saa vihdoin englanninkielisen lukion.
Länsiväylä uutisoi (LV 22.5.), että Espooseen suunnitellaan kovaa vauhtia englanninkielistä lukiota. Opetus tullaan todennäköisesti järjestämään Espoon yhteislyseossa, ja se alkaa syksyllä 2027. Orpon hallitus hyväksyi joulukuussa lakiesitykseen, joka mahdollistaa viimeinkin englanninkielisen ylioppilastutkinnon.
Olen iloinen, että jo vuosia ajamani uudistus on vihdoin tulossa voimaan. Tein asiasta Marinin hallitukselle kirjallisen kysymyksen jo vuonna 2019. Vielä iloisempi olen kuitenkin siitä, että juuri Espoo on tässä vahva suunnannäyttäjä. Meillä tarve on ilmeinen, sillä kaupungin väestöstä jo 80 000 on vieraskielisiä. Uusista espoolaisista jopa 70 prosentilla kotikieli on jokin muu kuin suomi tai ruotsi.
Suomessa on aiemminkin pystynyt tekemään ylioppilastutkinnon englannin kielellä, perustuen sveitsiläiseen International Baccalaureat -ohjelmaan (IB), mutta lainmuutoksen myötä englanninkielinen ylioppilastutkinto voidaan tehdä nyt suomalaiseen opetusohjelmaan perustuen.
Suomalainen ylioppilastutkinto on IB-ohjelmaa monipuolisempi eikä sen perusteella tarvitse maksaa lisenssimaksuja ulkomaille.
Me espoolaiset tarvitsemme lisää työpaikkoja. Niitä syntyy, kun saamme tänne kotimaisia ja ulkomaisia investointeja ja yrityksiä. Kansainväliset osaajien ja heidän perheidensä tänne saamisessa koulutusmahdollisuudet ovat aivan keskeisessä asemassa.
Englanninkielinen ylioppilastutkinto on suunnattu opiskelijoille, joiden kielitaito ei riitä lukiokoulutuksen suorittamiseen suomeksi tai ruotsiksi. Tutkinnossa kirjoitettaisiin jokin Suomen virallisista kielistä vieraana kielenä.
Englanninkielinen ylioppilastutkinto tulee parantamaan myös maamme koulutusviennin mahdollisuuksia. Suomalaista peruskoulua arvostetaan ulkomailla, ja englanninkielinen ylioppilastutkinto tuo siihen nyt hyvän lisän.
Joustava ja kansainvälistyvä koulutusjärjestelmä ei ole pois suomen tai ruotsin kielen oppimiselta, vaan laajentaa koulutusvalikoimaamme.
Se myös parantaa Suomen ja Espoon mahdollisuuksia menestyä, kun kilpailemme yritysten sijaintipaikoista muiden Pohjoismaiden ja manner-Euroopan kaupunkien kesken.
Pia Kauma, kansanedustaja (kok.)
kaupunginvaltuutettu, Espoo
Kirjoitus julkaistu alun perin Länsiväylässä.