Nuoret ja lapsiperheet rakentavat tulevaisuutemme

Jokaisella sukupolvella on omat haasteensa ja vaikeutensa. Nykyajan nuoret eivät ole kokeneet sotaa, mutta heillä on toisenlaiset paineet menestyä, pärjätä ja löytää oma paikkansa yhteiskunnassa. On todella tärkeää rakentaa yhteisymmärrystä eri-ikäisten ihmisten välille.

Nuoret

Meidän on vastattava nuorten mielenterveysongelmiin puuttumalla juurisyihin ja rakentamalla hyväksymisen ilmapiiriä, mutta myös mahdollistamalla nopeamman pääsyn mielenterveyspalveluihin. Opiskelijoiden on saatava tehdä töitä ilman, että opintotuen menettää liian nopeasti.  Opintotuen tulorajoja on nostettu viime vuosina jonkin verran, pääasiassa juuri meidän kokoomuslaisten vaatimuksesta, Mutta edelleen niitä pitäisi nostaa. Opintotuen tulorajat on nostettava Pohjoismaiselle tasolle.

Nuorten asunnonsaantia on myös helpotettava. Ensiasunnon ostamiseen tarkoitettua Asp-tiliä on edelleen kehitettävä ja pidettävä huoli, että enimmäislainamäärät ovat riittävät.

Lapsiperheet

Tutkimusten mukaan suurin este perheen perustamiselle on se, ettei löydä sopivaa kumppania tai että tulevaisuus tuntuu epävarmalta.

Poliittiset päättäjät voivat helpottaa tilannetta luomalla Suomeen ilmapiiriä, jossa tulevaisuuteen voi luottaa ja jossa nuori perhe voi pärjätä myös taloudellisesti. Työn ja perhe-elämän yhdistämistä pitää edelleen parantaa. Lasten vanhemmille on luotava tasaveroiset mahdollisuudet yhdistää työnteko tai opiskelu vanhempainvapaisiin. Lopullinen valinnanvapaus pitää kuitenkin aina jättää perheille itselleen, kuka perheen lapset hoitaa. Valtion ei pidä puuttua siihen liikaa, mutta se voi luoda mahdollisuuksien tasa-arvoa.

Etenkin pääkaupunkiseudulla haasteeksi on noussut varhaiskasvatuksen saatavuus ja laatu. Kotihoidontukea ei pidä lakkauttaa. Tämä ei ole kuitenkaan mikään joko-tai -tilanne, vaan samanaikaisesti on myös päiväkotien henkilöstöön satsattava. Korkeakoulutettuja varhaiskasvattajia tarvitaan lisää, mutta myös muuta henkilökuntaa. Liikuntaa, musiikkia, sosiaalisten taitojen hallintaa, luovuutta ja suvaitsevaisuutta.

Lapset tarvitsevat ennen kaikkea turvaa tutuista hoitajista. Kaikkien ei tarvitse olla korkeasti koulutettuja. Pysyvyys ja ennakoitavuus on perheille tärkeää, ettei synny yllättäviä ja epämieluisia tilanteita, jos päiväkodeissa ei olekaan henkilöstöä riittävästi paikalla ja töihin tai tenttiin meno peruuntuu. Henkilöstömitoituksiin on saatava joustavuutta.

Luonto ja ympäristön kestävyys

Kaikessa päätöksenteossa on otettava huomioon se, että päätöksentekomme olisi kestävää myös tulevien sukupolvien kannalta. Siksi fossiilisista polttoaineista on päästävä eroon. Venäjän hyökkäys Ukrainaan on vauhdittanut vihreää siirtymää samalla kun pyrimme pois erityisesti venäläisestä öljystä. Myös vesistöistä ja rannoista on huolehdittava jatkossa paremmin ja saatava esimerkiksi Suomenlahden ja järvien levätilanne paremmin hallintaan. Maatalouteen on otettava käyttöön keinoja, joilla haitallisten ravinteiden kertymistä vesistöihin voidaan vähentää. Innovaatioihin ja uusiin teknologioihin on satsattava siten, että niistä saadaan Suomelle vientituotteita.

 

Pia sosiaalisessa mediassa

Twitter

Holding-yhtiöiden verotusta kannattaa korjata.Yrityksen epärealistisen korkealla arvolla kikkailu ja paperitemput eivät vastaa käsitystäni oikeudenmukaisesta verotuksesta.Vaihtoehtoiset veromallit tuotava pöydälle ja arvioitava vaikutus valtion budjettiin.

Hyvien ystävien ja läntisten liittolaistemme kesken pitää pystyä sanomaan ääneen myös ne asiat, joissa olemme eri mieltä. Tuppisuiksi nurkkaan jääminen ja hymistely on uussuomettumista. Omia arvoja ja tavoitteita voi ja pitää puolustaa rakentavasti.

Ulkoministeri @elinavaltonen on oikeassa. Jokainen uutisaamu on arvaamaton ja yllätyksellinen, eikä aina pelkästään hyvällä tavalla. Toimintalinjasta puuttuu loogisuus. Hyvää siinä on se, jos tämä herättää Euroopan nyt aktiivisemmin puolustamaan omiaan.

Ukrainasta ei voi päättää Ukrainan yli, eikä Euroopasta Euroopan yli. Paikan päällä Kiovassa käynti toi sodan lähelle ja auttoi ymmärtämään menetysten suuruuden. Rauhansopimisen jälkeen alkavat sisäiset taistot niin poliittisesti kuin kansan toipumisessa.

Load More

Facebook

3 weeks ago

Pia Kauma
Uusimmassa Suomen Kuvalehdessä on 8 sivun reportaasi johtamani Etyj-delegaation matkasta Kiovaan muutama viikko sitten. Viikko oli merkityksellinen rauhanneuvotteluiden käynnistymisen kannalta. Silloin kuulimme, että USA ja Venäjä tapaavat Saudi-Arabiassa, mutta ilman Ukrainaa. Kannattaa lukea juttu! ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 weeks ago

Pia Kauma
Eilisessä Helsingin Sanomissa oli juttu työstäni Etyjin yleiskokouksen puheenjohtajana. Aloitin poliittisen urani 20 vuotta sitten Espoon kaupunginvaltuutettuna, ja matkan varrella on ollut kaikenlaisia vaiheita, niin kuin elämässä nyt tuppaa olemaan.Tällä hetkellä tärkeintä on oikeudenmukaisen rauhan ja vakauden saaminen Ukrainaan ja Eurooppaan. Sen eteen teen työtä niissä luottamustehtävissä, joihin minut on valittu. ... See MoreSee Less
View on Facebook

4 weeks ago

Pia Kauma
Tervetuloa keskustelemaan ikätasa-arvosta torstaina 27.2. Sellon stagelle! Tilaisuus järjestetään yhteistyössä Leppävaaran kokoomuksen kanssa. ... See MoreSee Less
View on Facebook

2 months ago

Pia Kauma
View on Facebook